S čím se můžete setkat
při vyřizování hypotéky

A proč se vyplatí spolupracovat s makléřem?

Jestliže jste se rozhodli pro sjednání hypotečního úvěru, pak si můžete být jisti, že Vás čeká poměrně náročný proces, při kterém nevyjdete z úžasu. Pokud chcete dosáhnout nejvýhodnější nabídky pro financování Vašeho záměru, pak je nezbytné obětovat velké množství času pro průzkum nabízených produktů všech dostupných bankovních institucí.
 

Ilustrační obrázek

Jelikož je nabídka na trhu opravdu široká a jednotlivé banky svádějí boj o každého klienta, často se setkáte s případy, kdy Vám pracovníci banky, ať už neúmyslně nebo záměrně, nesdělí všechny důležité informace související s procesem hypotéky. K dalším neduhům bank nepochybně patří často neochota, nedostatečná kvalifikace či celkově nevlídný přístup bankovních poradců vůči klientům. Taktéž není novinkou, že jedna banka nabízí ve svých vlastních pobočkách zcela odlišné způsoby financování. Ano, je to překvapivé, přesto se jedná o běžnou praxi.

Pochopitelně ale narazíte i na opravdové bankovní profesionály, kteří Vám ochotně a odborně poradí, jakým způsobem získat lepší podmínky úvěru a co je k tomu zapotřebí. 

 

Mějte na paměti, že první nabídka banky neznamená vždy nabídku nejlepší! Ačkoli už jste absolvovali návštěvu u všech vybraných bank, věřte, že se vyplatí zeptat se na nabídky znovu. Fakt, že jste od všech bankovních institucí během toho maratónu nasbírali několik nabídek o poskytnutí úvěru, nahrává nyní do vašich karet. Máte trumfy v rukávu a můžete tak začít vyjednávat.

První nabídka banky neznamená vždy nabídku nejlepší


Pokuste se ve vybrané bance odvolat na konkurenční nabídku jiné banky, která Vám nabídla např. nižší úrokovou sazbu nebo jiné výhodnější podmínky. Pravděpodobnost, že se ji pokusí banka dorovnat, je vysoká.

Zjistěte si podrobně veškeré poplatky včetně těch skrytých!

Některé banky neúčtují za vyřízení hypotečního úvěru žádné poplatky. Pak jsou banky, které za zřízení poplatky požadují. Jiné si naopak můžou nárokovat poplatky za vedení úvěrového účtu. Zpoplatněno je u některých bank rovněž čerpání na návrh na vklad do katastru nemovitostí anebo 2. a každé další čerpání. Většina bank také vyžaduje zřízení běžného účtu, ze kterého budete následně hypotéku splácet. Mělo by Vás rovněž zajímat, jak je to s poplatky za předčasné splacení úvěru. 
 

Ilustrační obrázek

Převážná část klientů obvykle posuzuje a srovnává hypoteční úvěr jen podle výše úrokové sazby. Je to zcela pochopitelné a je dobře známo, že se banky navzájem předhánějí v poskytování nejnižších úrokových sazeb. Často však bývají tyto nízké sazby nabízeny za předpokladu sjednání dalších jimi nabízených finančních produktů jako např. životní pojištění nebo pojištění schopnosti splácet. V důsledku tohoto se následně hypoteční úvěr včetně všech poplatků samozřejmě prodraží a výsledná úroková sazba je ve finále mnohem vyšší. Proto je při výběru té správné hypotéky přihlédnout i k dalším aspektům, nežli pouze na výši úrokové sazby.

Nezapomeňte, že banky nefungují univerzálně a každá z nich nabízí výhodnější hypotéky individuálně, dle svých určených skupin klientů. Jedna může mít skvělou nabídku pro živnostníky, druhá má lepší podmínky pro postupné financování rodinného domu, jiná zase umí lépe zafinancovat zaměstnané osoby.

Proč tedy kontaktovat hypotečního makléře a co můžete očekávat?

Kvalifikovaný, nezávislý a zkušený finanční poradce by Vám rozhodně měl zvládnout poradit a vyhledat nejlepší způsob financování Vašeho záměru. Jeho odbornost, získaná praxe na finančním trhu a spolupráce s profesionálními investory, je velkým předpokladem k tomu, aby nejen dobře rozuměl Vašim potřebám, a abyste díky němu získali lepší znalosti, ale především uzavřeli nejvýhodnější smlouvu, která bude sestavena přesně pro Vás a odpovídala Vaším reálným finančním možnostem.

Ilustrační obrázek

Co Vám nabízí profesionál?

 • Provede celkovou analýzu Vašeho záměru, přičemž posoudí veškeré aspekty jako je Vaše bonita, finanční požadavky, ale i vhodnost nemovitosti - zástavy.
 • Na základě analýzy navrhne nejlepší a nejvhodnější varianty řešení a doporučí optimální výši hypotéky či úvěru ze stavebního spoření.
 • Předloží Vám návrh možného financování, a pokud bude Vámi návrh odsouhlasen, nastává pro makléře proces jeho vyřizování:
  • Kompletace potřebných pokladů: sepsání žádosti o hypoteční úvěr, zajištění odhadu nemovitosti smluvním odhadcem banky, doložení potvrzení o příjmu anebo výpisy z účtu, osobních dokladů a souhlasů, a další nezbytné podklady pro schválení úvěru dle požadavků banky
  • Předložení dokumentů bance a komunikace s ní
  • Kontrola úvěrové smlouvy před podpisem
  • Kontrola, koordinace, podpora a péče během čerpání úvěru
 •  Následná péče po dočerpání úvěru

Jak vybrat toho správného odborníka?

 1. Zkušený odborník by měl mít profesní kvalifikaci a patřičné vzdělání. Důkazem jeho pracovních zkušeností by měly být prokazatelné výsledky. Buďte obezřetní před „čerstvými absolventy“, kteří mají minimum znalostí z praxe a obvykle pracují ve svůj prospěch, nikoli pro klienta.
 2. Měl by mít přístup k finančním trhům a zcela určitě by měl být nezávislým poradcem.
 3. Práci bere zodpovědně a jeho povinností je starat se o Vás, Vaše potřeby a správným způsobem tvořit Vaše portfolio.
 4. Nereflektujte na nabídky takových poradců, kteří již delší dobu vykonávají tuto činnost pouze na částečný či vedlejší úvazek. V tomto případě lze jednoznačně očekávat, že kvalita nabízených služeb bude na horší úrovni, už jen proto, že činnost odborného makléře je natolik obsáhlá, že se skutečně nedá vykonávat v této frekvenci. Tedy dá, ale ne kvalitně.
 5. Původ jeho příjmu by měl obvykle pocházet z předmětu této činnosti.
 6. Vyhněte se raději bankovním a pojišťovacím poradcům a poradcům stavebních spořitelen. Úskalí je v tom, že tito pracovníci nabízejí pouze finanční produkty dané společnosti, pro kterou pracují.  Nejsou tedy schopni Vám objektivně doporučit či poskytnout službu, která by byla nejvhodnější variantou přímo pro Vás. Naopak Vám rádi doporučí tzv. „horkou novinku“, která je danou institucí zrovna nabízena.
 7. Pracovníci České pošty rovněž nejsou specialisté v oboru, nýbrž osoby školené pro poštovní služby a další prodej s tím spojený. Jejich povinností je dle firemních předpisů prodat určité množství finančních produktů ve stanovené lhůtě. Poradenství a odbornost tady spíše nečekejte.
 8. Zkušení profesionálové sami investují do nemovitostí.
 9. Zjistěte, zda vybraný makléř využívá finanční produkty, které Vám nabízí. Toto je poměrně základní měřítko důvěryhodnosti nabízených produktů vašeho poradce.
 10. V neposlední řadě využijte dobrých referencí a doporučení od svých přátel, známých, rodiny apod. To je vždy větší zárukou, že budete spokojeni i Vy.


Koupě investičního bytu na pronájem

Koupě investičního bytu na pronájem

Přemýšlíte o tom, jak zhodnotit své finance a vybudovat zajímavý pasivní příjem? Investice do koupě nemovitosti je atraktivní možností, jak zbohatnout. Protože jde o dlouhodobou investici v řádu st...

CENA A HODNOTA JSOU DVĚ ROZDÍLNÉ VĚCI

CENA A HODNOTA JSOU DVĚ ROZDÍLNÉ VĚCI

Pokud peníze leží schované doma, ztrácí hodnotu rovnou dvakrát. Znehodnocuje je inflace, ale i ušlý zisk. Investování není určeno pouze pro nejbohatší, svoji trošku tady může utrhnout každý. Pak na...

ODKRYTÍ ZÁHADY ZVANÉ HYPOTÉKA

ODKRYTÍ ZÁHADY ZVANÉ HYPOTÉKA

Hypotéka je jednou z řady možností, jak realizovat financování nákupu nemovitosti. Pokud se rozhodnete tento způsob využít, je dobré se připravit na veškeré záludnosti již předem.

REFINANCOVÁNÍ HYPOTÉKY

REFINANCOVÁNÍ HYPOTÉKY

Připravte se na veškeré záludnosti refinancování hypotéky již předem. O co tedy přesně poskytovatelům hypoték jde? To se dozvíte v tomto článku.

Potřebujete poradit? Napište nám!

0návštěv za poslední měsíc