Minimalizujte rizika a znásobte zisky
Přemýšlíte, jak nejlépe zhodnotíte své úspory? Na spořicí účty, stavební spoření a investiční životní pojistku zapomeňte. Výnosy jsou zde minimální a mnohdy sotva pokryjí inflaci.
Pokud to s investováním myslíte opravdu vážně, přečtěte si, jak tvoří investiční portfolio profesionálové.
Co vám v začátcích pomůže?
- dobrá strategie
- zkušený investiční poradce
- povědomí o fungování trhu
Dobrý investiční specialista vám poradí, jak investovat, aniž byste museli obětovat své životní standardy. Vše začíná plánováním a dobře nastavenou strategií.
Jak zachovat chladnou hlavu i při nepříznivých podmínkách?
Nejčastější chybou začínajících investorů bývá kromě chybějící strategie také nezkušenost. Protože dobře neznají trh a jeho „proměnlivé počasí”, snadno podlehnou emocím, když dojde k poklesu. To má za následek unáhlený prodej celé investice a ztrátu důvěry v investování jako takové.
Proto je dobré mít po boku zkušeného investičního poradce, který vám nejen poradí, kde investovat, ale celý proces investování vám také více přiblíží.
Jak jsou na tom Češi?
O tom, že se Češi bojí investování na trzích, svědčí i níže uvedený graf z roku 2016. Celých 74,8 % úspor českých domácností tvoří hotovost. Nejoblíbenějšími formami zhodnocování úspor jsou u nás neterminované vklady, stavební spoření a penzijní fondy. Poslat peníze na spoření je snadné a rizika jsou minimální. Stejně tak mizivý je ovšem i výnos.
Mezi důvody, proč náš národ raději drží své úspory v hotovosti, je špatná finanční gramotnost a pokulhávání služeb v oblasti finančního a investičního poradenství. Často se potkáváme s klienty, kteří dali na rady svého finančního poradce nebo svůj úsudek. Vsadili vše na jednu kartu a ve výsledku na své investici tratili. K investicím jako takovým jsou dnes skeptičtí a raději své peníze ukládají na spořicí účty s minimálním zhodnocením.
Znalý investiční poradce vám přitom dokáže poradit, jak správně investovat. S minimálním rizikem a nejlepším zhodnocením.
K investicím jako takovým jsou skeptičtí a raději své peníze ukládají na spořicí účty s minimálním zhodnocením.
Když se podíváte na graf majetku světových boháčů, zjistíte, že disponují hotovostí do výše maximálně 25 %. Zbytek investují do akcií, nemovitostí, dluhopisů a dalších investic.
Struktura úspor českých domácností
Struktura úspor finančního majetku světových boháčů (HNWI)
Jak to na trhu chodí?
Pokles hodnoty vaší investice totiž automaticky neznamená, že firmy, které takto spoluvlastníte, ztratily hodnotu. Změnila se pouze jejich aktuální tržní cena. S investováním na trhu je to podobné jako s nemovitostmi. Představte si, že vlastníte nemovitost s tržní hodnotou 2 miliony korun, kterou pronajímáte se ziskem 7 tisíc korun měsíčně. Pokud na trhu nastane nepříznivá situace, kterou známe například z let finanční krize, hodnota vašeho bytu klesne o 20 %. Vaše měsíční zisky 7 tisíc korun ale zůstávají neměnné. Jako majitel investiční nemovitosti nejspíše nebudete uvažovat o prodeji z důvodu poklesu tržní hodnoty. Naopak počkáte na dobu, kdy bude situace příznivější a cena se vrátí zpět, anebo ještě více stoupne. Stejně tak zkušený investor nepodlehne strachu z dalšího poklesu a neprodá své akcie se ztrátou, ale počká na příznivější podmínky prodeje.
Logický výběr a rozložení rizik
Důležité je, aby se vaše investiční portfolio neskládalo z náhodně vybraných fondů. Výběr musí mít svou logiku a strategii. Díky tomu minimalizujete všechna rizika a znásobíte potenciální zisky.