Financujte bydlení chytře

Ilustrační obrázek

Stavební spoření je zajímavý finanční produkt, díky kterému získáváte nejen pravidelné úroky z vkladu, ale navíc také státní podporu, která může činit podle výše vašeho vkladu až 2 000 Kč ročně. Stát na stavební spoření přispívá 10 % z vkladů, max. z 20 000 Kč. Pro uzavření smlouvy je důležitě si stanovit cílovou částku, na které závisí na ní poplatek za uzavření smlouvy (většinou 1 % z cílové částky) a taky je důležité si upřesnit, k čemu bude smlouva sloužit. Je rozhodující, zda pouze ke spoření nebo uvažujete do budoucna s čerpáním úvěru ze stavebního spoření. Spořit můžete měsíčně, pololetně, ročně, vložit jednorázovou částku nebo vkládat nepravidelné částky.

Minimální doba spoření je však 6 let, tzn., že před vypršením této doby nelze naspořené peníze bez sankcí vybrat. Pokud byste chtěli peníze ze stavebního spoření vybrat dříve, přijdete i o dosud připsanou státní podporu a úroky. Po uplynutí 6 let od podpisu smlouvy lze naspořenou částku použít na cokoliv.

Ilustrační obrázek

Jedním z nástrojů zhodnocení prostředků se stalo i stavební spoření, a to i přes fakt, že se nejedná o investiční produkt.  Hlavním účelem produktu je získání úvěru. Výnosy z této formy investice jsou zpravidla velmi nízké. Od výše úroků je totiž nutné odečíst inflaci, která může způsobit, že zhodnocení nebude dostatečně vysoké. Pokud zvažujete uložení volných finančních prostředků, nebo hodláte pravidelně spořit, jsou vhodnější možnosti, o kterých se dozvíte více zde.

Stavební spoření nabízí nejen výhodné spoření, lze si požádat i o úvěr ze stavebního spoření a financovat bydlení sobě nebo svým blízkým. Úvěr ale musíte využít výhradně pro financování bydlení. Podmínkou je naspořit minimálně 25 až 50 % z cílové částky (záleží na spořitelně) a spořit dva roky. Pokud podmínky nesplňujete, můžete si zažádat o překlenovací úvěr.


Úvěr ze stavebního spoření

Pokud splňujete podmínky úvěru ze stavebního spoření, spořitelna vám poskytne úvěr maximálně do výše cílové částky. Úrok je fixní a garantovaný po celou dobu splácení. Úvěr ze stavebního spoření je účelový, úvěrem a lze jím řešit vlastní bytovou potřebu nebo svých blízkých (dětí, rodičů). Účelem, na který je možné úvěr čerpat je: rekonstrukce nebo modernizace, ale i nákup nemovitosti. Podle zákona o spotřebitelském úvěru 257/2016 je možné úvěr ze stavebního spoření kdykoliv a bez sankcí splatit.


Překlenovací úvěr

Jestliže nesplňujete podmínky pro nárok na úvěr ze stavebního spoření, můžete požádat o překlenovací úvěr. Překlenovací úvěr je na dobu, než splníte podmínky pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření. U řádného úvěru čerpáte rozdíl mezi naspořenou částkou a cílovou částkou, u překlenovacího úvěru vám spořitelna půjčí celou výši cílové částky. Dále pak spoříte a zároveň splácíte úroky z překlenovacího úvěru z celé dlužné částky.

Jistinu začnete splácet až po splnění podmínek řádného úvěru. U předčasného splácení překlenovacího úvěru mají spořitelny právo si účtovat náhradu účelně vynaložených nákladů, které jí v souvislosti s předčasným splacením úvěru vzniknou.

Překlenovací úvěr je na dobu, než splníte podmínky pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření.

Potřebujete své peníze zhodnotit a zajistit tak budoucnost sobě 
a svým dětem? Stáhněte si náš e-book Investice

Ilustrační obrázek

E-book Investice

aneb Cesta za finanční svobodou

Zjistit více

V případě zájmu o stavební spoření nebo úvěr na bydlení vyplňte kontaktní formulář.

Po odeslání formuláře obdržíte e-mail, po jehož potvrzení vás bude kontaktovat náš finanční specialista s nabídkou.

0návštěv za poslední měsíc