Nemovitosti jako regulérní
investiční nástroj

Nemovitosti jako regulérní
investiční nástroj

Nemovitosti, budovy, domy či byty jsou již dlouhá léta považovány za ty nejlepší uchovatele hodnoty. Málokdy se stane, že byste na své koupi nemovitosti tratili desítky procent. Naopak spíše získáte. Proto vám v následujících řádcích povíme o dvou možnostech investování do nemovitostí a vy si můžete vybrat, která z nich bude pro vás ta nejlepší.

Dvě možnosti investování

Nemovitost si můžete pořídit jak za účelem vlastního užívání, nebo také za účelem zúročení svých prostředků. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, máte na výběr dvě možnosti:

  1. Pronájem nemovitosti - buď můžete svou nemovitost pronajmout a získávat tak pravidelný příjem.
  2. Prodej nemovitosti - anebo můžete nemovitost zrekonstruovat, vylepšit, přestavět a navýšit tak její hodnotu a s tou jí následně prodat.

Obě možnosti mají svá pro a proti, ale rozhodně neplatí, že by jedna z nich byla lepší či horší. 

U první varianty získáte dlouhodobě určitý pasivní příjem, který vám může zaplatit třeba hypotéku, půjčku, spoření nebo každodenní náklady. 

U druhé možnosti získáte nárazově množství peněz, které můžete dále investovat nebo použít. Záleží pouze na vás, v jaké podobě peníze potřebujete.

Ilustrační obrázek

Kde tedy začít?

Ptáte se teď sami sebe, jak tedy začít? Je to jednoduché - zamyslete se nad tím, v jaké podobě peníze chcete či potřebujete. Určete si svou investiční strategii. Na základě té budete moct vše vystavět.

Pročtěte si několik podkladů a zjistěte, co by pro vás bylo nejlepší a nejvhodnější. Ne každému bude sedět pronájem a ne každému naopak rychlé opravení, rekonstrukce či Home staging a rychlý prodej.

Určete si také termín investice. Bez toho by totiž mohlo zůstat jen u plánů. A na závěr si spočítejte všechny své finance a kapitál, který máte k dispozici. Nikdy není na škodu zjistit, jak na tom vlastně jste.

Investice do nemovitostí je rozumný krok

Jednoznačně se ale shodneme, že je investice do nemovitosti v takové či onaké podobě krokem správným směrem. Nejen, že tak můžete získat finanční prostředky, ale také můžete onu nemovitost zhodnotit. U ostatních investičních nástrojů takovou možnost nenajdete. Například akcie nikdy nezhodnotíte. S nimi zkrátka jen čekáte, jak se to vyvrbí. Kdežto u nemovitostí můžete sami ovlivnit úspěšnost.

„Úspěch, to není vydělávání peněz. Vydělávání peněz je výsledkem úspěchu.
Nejprve musíš mít úspěch, abys pak následně mohl vydělávat peníze.”

Nezapomeňte ale na výkyvy trhu

Na závěr ale připomeneme, že to přece jen není s nemovitostmi tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Někdy to prostě takhle nefunguje. Sice koupíte nový dům, opravíte jej, vložíte do něj spoustu sil a energie a přece jen jej neprodáte s patřičným výdělkem. Proč? 

Trh s nemovitostmi vypadá jako moře. Někdy přijde velká vlna a ceny jsou rázem velmi vysoko a jindy vlna přejde a ceny klesnou. Tyto vlny se nazývají cykly a musíte s nimi počítat. Tyto cykly jsou sice různě dlouhé, stejně jako mořské vlny, ale existují. Proto je není radno ignorovat nebo podceňovat. 

Ovšem když dokážete chytit tu správnou „vlnu”, tedy cyklus, můžete na své investici královsky vydělat. Naopak pokud dokážete odhadnout dno, kde se téměř nic neděje, nepřijdete o své peníze.


MODELOVÝ PŘÍKLAD ZHODNOCENÍ VAŠICH INVESTIC

MODELOVÝ PŘÍKLAD ZHODNOCENÍ VAŠICH INVESTIC

Chcete si pořídit vlastní bydlení? Přemýšleli jste o tom, že nákup nemovitosti můžete chytře zkombinovat s investicí? Tentokrát se s vámi chceme zamyslet nad tím, jak nákupem nového bydlení co nejv...

CENA A HODNOTA JSOU DVĚ ROZDÍLNÉ VĚCI

CENA A HODNOTA JSOU DVĚ ROZDÍLNÉ VĚCI

Pokud peníze leží schované doma, ztrácí hodnotu rovnou dvakrát. Znehodnocuje je inflace, ale i ušlý zisk. Investování není určeno pouze pro nejbohatší, svoji trošku tady může utrhnout každý. Pak na...

ODKRYTÍ ZÁHADY ZVANÉ HYPOTÉKA

ODKRYTÍ ZÁHADY ZVANÉ HYPOTÉKA

Hypotéka je jednou z řady možností, jak realizovat financování nákupu nemovitosti. Pokud se rozhodnete tento způsob využít, je dobré se připravit na veškeré záludnosti již předem.

REFINANCOVÁNÍ HYPOTÉKY

REFINANCOVÁNÍ HYPOTÉKY

Připravte se na veškeré záludnosti refinancování hypotéky již předem. O co tedy přesně poskytovatelům hypoték jde? To se dozvíte v tomto článku.

Potřebujete poradit? Napište nám!

0návštěv za poslední měsíc