Parametry, které byste měli znát

Ryzost

V případě investičních slitků a mincí je ryzost značena v tisícinách. Ryzost 999.9/1000 odpovídá čistému zlatu s minimem příměsí. Slitek o hmotnosti 1000 gramů obsahuje 999,9 g zlata a pouze 0,1 g ostatních prvků. U zlatých mincí už najdeme v ryzosti větší rozdíly, přesto to neznamená, že je v nich zlata méně. Příměsi naopak zvyšují otěruvzdornost, čímž se stávají odolnější a prodlužuje se tak jejich životnost. Ve šperkařství se pro jednotku ryzosti užívá karát. U investičních slitků se ryzost 999.9/1000 rovná hodnotě 24 karátů.

Zlato (Au)
Karáty689141822*24
Tisíciny250333375585750900986999
Ryzostní číslo--543210

*Tzv. dukátové zlato, téměř ryzí, ale zároveň dostatečně tvrdé a pevné.Hmotnost

Ilustrační obrázek

Na světových burzách s drahými kovy se jako jednotka hmotnosti používá jedna trojská unce (1 oz), která váží v přepočtu 31,1 gramů. S touto jednotkou se setkáváme u takových investičních mincí, které jsou nejčastěji raženy v hmotnostech jedna desetina, čtvrtina a polovina unce a taktéž v hmotnosti celá unce. Hmotnost investičních slitků je udávána zpravidla v gramech. Výjimku tvoří pouze slitek o váze jedné unce, který se obecně z pohledu investorů řadí do nejoblíbenějších.


Cena

Ilustrační obrázek

Konečná prodejní cena se u investičních slitků a mincí odvíjí od aktuální ceny na London Bullion Market (LBM). Aktuální cena zlata (nazývána spotová) na komoditní burze platí pouze pro objem jednoho obchodu v minimálním množství 1000 trojských uncí (31,1 kg ryzího kovu). K této spotové ceně se připočítává marže výrobních a distribučních společností. Jedná se o celkovou přirážku zahrnující náklady spojené s výrobou slitků a mincí, dopravou, pojištěním a marži obchodníka.

Se zlatem se obchoduje především v americké měně, tedy dolarech. Pro českého investora tak nahrává silná koruna investicím do zlata, protože snižuje jeho cenu a zlevňuje nákup. V době oslabení koruny pak nastává čas na prodej zlata, jelikož se jeho cena naopak zvyšuje.


Výpočet ceny zlata za gram


Jak již bylo zmíněno výše, cena zlata je uváděna v dolarech za trojskou minci. Cenu za gram získáme vydělením aktuální ceny zlata číslem 31,103 g.


Příklad: Jestliže je dnes cena zlata např. 1328 USD za trojskou unci, pak je cena zlata za gram 1328 : 31,103 = 42,7 USD. V případě, že potřebujeme získat cenu zlata za 1 gram v korunách, pak musíme provést ještě přepočet měny, a tedy převést dolary na české koruny dle aktuálního kurzu.

Faktory ovlivňující vývoj ceny zlata

Ilustrační obrázek


  • Kurz amerického dolaru – v případě znehodnocení dolaru cena zlata stoupá
  • Inflace – zlato je stabilní pojistkou proti růstu cenové hladiny a zvyšující se inflace vyvolává vyšší poptávku po tomto drahém kovu, které vede k růstu jeho ceny
  • Výše úrokových sazeb – s jejich poklesem cena zlata naopak roste

Nutno zmínit, že je zlato volatilní komodita, tudíž zažívá vzestupy, ale i pády. Ve středně až dlouhodobém horizontu se na něj však mohou investoři vždy spolehnout. Platí obecné pravidlo, že se lidé ke zlatu obracejí vždy v dobách, kdy se oprávněně obávají znehodnocení svých peněžních prostředků. 

Zaujalo Vás investování do zlata a máte o tuto komoditu zájem?

Můžete využít možnosti nákupu přes náš​​​​​​​ zlatý eshop​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

​​​​​​​nebo nás kontaktujte prostřednictvím formuláře a my se Vám co nejdříve ozveme!

​​​​​​​

Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
0návštěv za poslední měsíc