Podílové fondy​​​​​​​


I výběr správného fondu má svá pravidla

1. Třída aktiv

Fond může investovat do nemovitostí, akcií, dluhopisů atd., avšak neměli byste zapomínat na včasné prověření toho, zda jeho investiční strategie splňuje vytýčená očekávání vašeho portfolia.

2. Investiční regiony

Ilustrační obrázek


Fondy mohou mít různou podobu chování odvíjející se od toho, ve které oblasti, regionu či zemi investují. Fondy investující do akcií společností České Republiky mohou být ovlivňovány nejen regionálními událostmi, jako jsou změny v regulaci, volby, procesy ČNB aj., ale rovněž globálními faktory, které souvisí s propojením našeho státu se světem (export). Doporučujeme tedy sestavit portfolio s využitím fondů investujících globálně nebo minimálně do základních investičních regionů jako je Evropa, USA, Asie a rozvojové trhy.


3. Historie

Dříve, než vložíte své peníze do vybraného fondu, měli byste se ujistit, že jste si vybrali ten správný. Každým dnem se rodí totiž fondy nové, avšak mnoho z nich brzy zaniká vlivem nedosažených výnosů a tudíž nulového kapitálu pro jejich udržení. Vy však mějte na paměti, že se vyplatí vybírat fondy starší a prověřené, zkrátka takové, které prošly již několika krizemi a stále se drží, mají pevnou investiční strategii i adekvátní ziskovost. Fond starší 10-ti let, už ledasco napovídá a predikuje investiční stabilitu i spolehlivost.

Fond starší 10-ti let predikuje investiční stabilitu i spolehlivost.4. Velikost

Jednoznačně byste se měli soustředit na velké fondy a investovat své prostředky do vlajkových lodí. Velikost investičních společností rozeznáte dle množství peněz, které spravuje a za takovou se může považovat ta, která spravuje přes 150 miliard €. Investujte tedy do fondů, které jsou svou velikostí naprosto klíčové.5. Rating fondů = MORNINGSTAR

Ilustrační obrázek


Morningstar je předním světovým poskytovatelem nezávislého investičního průzkumu v Severní Americe, Evropě, Austrálii a Asii, který se specializuje na srovnávání fondů, jejich hodnocení dle výkonnosti a budoucího výkonnostního předpokladu. Ukazatel výkonnosti jednotlivých fondů představuje počet hvězdiček, zatímco hodnocení kvality fondů je znázorněno tzv. plaketou. Obě kategorie hodnocení Morningstar uděluje fondům dle mnoha kritérií a stručně řečeno, čím vyšší hodnocení fondu, tím lépe se dají předpovídat budoucí výsledky.


6. Fondy a jejich nákladovost

Fondy mají různou nákladovost v návaznosti na třídy aktiv. Jedná se tedy o výdaj, který zaplatíte za jejich správu. Náklady jsou u různých druhů fondů skutečně odlišné. Jsou takové, které Vás v průměru vyjdou na 2 % p.a. z peněz, které u něj máte investovány, ale stejně tak existují i fondy, které si žádají i dvojnásobný poplatek.

Výdaje za správu fondů se mezi sebou různí v návaznosti na třídy aktiv.


​​​​​​​Nízkonákladové ETF fondy – jsou pasivně spravované fondy, pomocí kterých kupujete tzv. index, což znamená, že fond koupí kus od každé společnosti a Váš výnos se následně rovná průměrnému výnosu celého trhu. Co se týče nákladovosti, v těchto případech jsou často daleko nižší, než je tomu u standardních fondů.MODELOVÝ PŘÍKLAD ZHODNOCENÍ VAŠICH INVESTIC

MODELOVÝ PŘÍKLAD ZHODNOCENÍ VAŠICH INVESTIC

Chcete si pořídit vlastní bydlení? Přemýšleli jste o tom, že nákup nemovitosti můžete chytře zkombinovat s investicí? Tentokrát se s vámi chceme zamyslet nad tím, jak nákupem nového bydlení co nejv...

CENA A HODNOTA JSOU DVĚ ROZDÍLNÉ VĚCI

CENA A HODNOTA JSOU DVĚ ROZDÍLNÉ VĚCI

Pokud peníze leží schované doma, ztrácí hodnotu rovnou dvakrát. Znehodnocuje je inflace, ale i ušlý zisk. Investování není určeno pouze pro nejbohatší, svoji trošku tady může utrhnout každý. Pak na...

ODKRYTÍ ZÁHADY ZVANÉ HYPOTÉKA

ODKRYTÍ ZÁHADY ZVANÉ HYPOTÉKA

Hypotéka je jednou z řady možností, jak realizovat financování nákupu nemovitosti. Pokud se rozhodnete tento způsob využít, je dobré se připravit na veškeré záludnosti již předem.

REFINANCOVÁNÍ HYPOTÉKY

REFINANCOVÁNÍ HYPOTÉKY

Připravte se na veškeré záludnosti refinancování hypotéky již předem. O co tedy přesně poskytovatelům hypoték jde? To se dozvíte v tomto článku.

Potřebujete poradit? Napište nám!

Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
0návštěv za poslední měsíc