Modelový příklad
Zhodnocení vašich investic​​​​​​​


Modelový příklad
Zhodnocení vašich investic

Chcete si pořídit vlastní bydlení? Přemýšleli jste o tom, že nákup nemovitosti můžete chytře zkombinovat s investicí? Tentokrát se s vámi chceme zamyslet nad tím, jak nákupem nového bydlení co nejvíce vydělat. 

Pozitivní vs. negativní dluhy

Ilustrační obrázek


Dluhy bývají společností obvykle vnímány negativně. Ovšem není dluh jako dluh. Půjčky na dovolené, dárky, oblečení, auto či jiné věci, které ztrácí na hodnotě, jsou zbytečné a ztrátové. Naopak půjčky, díky kterým zhodnotíme svůj majetek, jsou pro nás přínosem. 

Ze strachu z půjček mnoho lidí při nákupu nového bydlení zbytečně chybuje. Opatrnější lidé raději vloží do koupě nemovitosti všechny úspory, aby snížili výši hypotéky na minimum. Odvážnější lidé naopak využijí své bonity a sjednají si co nejvyšší hypotéku. Své volné prostředky poté důmyslně investují a zhodnocují.

Před rozhodnutím, jak financovat nákup nového bydlení, stála před časem také rodina Malešových. Vyhlédli si byt 3+kk na okraji Prahy, jehož kupní cena byla 5 milionů korun. Našetřit dokázali polovinu částky, tedy 2,5 milionů korun. Pojďme se spolu na příkladu této rodiny podívat, jak můžete zkombinovat pořízení vlastního bydlení s vhodnou investicí.Nákup s použitím všech vlastních zdrojů

Parametry hypotečního úvěru

Doba splácení

30 let

LTV

50 %

Úroková sazba

2,33 %

FIX

5 let

Splátka

9 658,- KčPořizovací cena nemovitosti  

5 000 000,- Kč                

Vlastní zdroje   

2 500 000,- Kč

Výše hypotečního úvěru

2 500 000,- Kč         

Měsíční splátka hypotéky

9 658,- Kč      

Roční výše splátky hypotéky  

115 896,- Kč

Zaplacený úrok po dobu hypotéky

977 052,- Kč


Pokud Malešovi vloží do koupě bytu všechny své volné prostředky, za 30 let zaplatí na úrocích dohromady 977 052,- Kč. Nákup s použitím 20 % vlastních zdrojů a zhodnocením zbylých prostředků investicí s výnosem 7 % p.a.

Parametry hypotečního úvěru

Doba splácení

30 let

LTV

80 %

Úroková sazba

2,33 %

FIX

5 let

Splátka

15 454,- KčPořizovací cena nemovitosti

5 000 000,- Kč                             

Vlastní zdroje

1 000 000,- Kč

Výše hypotečního úvěru

4 000 000,- Kč  

Měsíční splátka hypotéky

15 454,- Kč  

Roční výše splátky hypotéky                     

185 448,- Kč

Zaplacený úrok po dobu hypotéky

1 563 284,- Kč


Kdyby se Malešovi rozhodli použít pouze 20 % svých úspor a zbylé peníze by vhodně investovali, za 30 let zaplatí na úrocích 1 563 284,- Kč. To je sice o 586 232,- Kč více než u první varianty, investice jim však přinese výnos, který bude o mnoho vyšší než částka, kterou přeplatí na úrocích.

Parametry investice

Investovaná částka z vlastních zdrojů

1 500 000,- Kč  

Uvažovaná výnosnost investice p.a.

7 %

Uvažovaná výnosnost investice v Kč

105 000,- Kč             

Výnos z investice po 30 letech

3 150 000,- Kč


Promyšlená investice Malešovým za 30 let vydělá 3 150 000,- Kč. Zní to krásně? To ještě není vše! Výnos z investice mohou využít dvěma způsoby:

1. Splácet z investice splátky hypotéky

Malešovi mohou použít výnosy z investic ke splácení úvěru. Roční výše splátky hypotéky je po odečtení výnosu z investic 80 448,- Kč. To je o 35 448,- Kč méně než u první varianty. 

Za dobu 30 let ušetří 1 063 440,- Kč oproti variantě, kdy by do koupě nemovitosti vložili veškeré úspory. 
​​​​​​​

2. Reinvestovat investici

Ještě výhodnějším řešením by pro Malešovy bylo reinvestování investice. To znamená, že úvěr budou splácet z vlastních prostředků a zisk z investice dále reinvestují. Pokud by se pro toto řešení rozhodli, po 30 letech bude mít jejich investice hodnotu 11 400 000,- Kč. Vycházíme z předpokladu, že roční výnos investice by byl po celých 30 let 7 % p.a.​​​​​​​Několik rad závěrem

Ilustrační obrázek


Máte k dispozici dostatek volných finančních prostředků? Poskytne vám banka vyšší hypoteční úvěr? Pak pro vás bude výhodnější sjednat vyšší hypotéku a zbylé finance vhodně investovat, a tím je dále zhodnotit. Jak jste mohli vidět na modelovém příkladu, díky investici budou Malešovi v plusu zhruba milion korun. 

Jen na vás záleží, pro kterou variantu se rozhodnete. Pokud se rozhodnete investovat, ale svět financí je pro vás jednou velkou neznámou, mějte po boku spolehlivého průvodce a rádce. Náš tým finančních specialistů vám rád pomůže sestavit důmyslnou strategii, která vám zajistí nejvyšší výnosy.


Koupě investičního bytu na pronájem

Koupě investičního bytu na pronájem

Přemýšlíte o tom, jak zhodnotit své finance a vybudovat zajímavý pasivní příjem? Investice do koupě nemovitosti je atraktivní možností, jak zbohatnout. Protože jde o dlouhodobou investici v řádu st...

PŘÍPADOVÁ STUDIE  NÁKUP NOVÉHO DOMOVA

PŘÍPADOVÁ STUDIE  NÁKUP NOVÉHO DOMOVA

Věříte, že zvládnete nákup nemovitosti snadno sami? Proč platit za služby realitní kanceláři? Podobně uvažuje většina kupujících. Vybrat nemovitost na internetu, absolvovat prohlídku, dohodnout cen...

CENA A HODNOTA JSOU DVĚ ROZDÍLNÉ VĚCI

CENA A HODNOTA JSOU DVĚ ROZDÍLNÉ VĚCI

Pokud peníze leží schované doma, ztrácí hodnotu rovnou dvakrát. Znehodnocuje je inflace, ale i ušlý zisk. Investování není určeno pouze pro nejbohatší, svoji trošku tady může utrhnout každý. Pak na...

PODÍLOVÉ FONDY

PODÍLOVÉ FONDY

Podílových fondů je na trhu celá spousta. Jak poznat ten správný? Rozhodně se nevyplatí střílet naslepo a vložit finance do prvního fondu, který si vyhledáte na internetu. Přečtěte si více o tom, j...

Možnosti investic

Možnosti investic

DO ČEHO NEJLÉPE INVESTOVAT? Přečtěte si přednosti i rizika jednotlivých druhů investic.

Potřebujete poradit? Napište nám!

Ovládací prvek Obrázek
0návštěv za poslední měsíc