Jak stanovit tržní cenu nemovitosti?​​​​​​​


Jak stanovit tržní cenu nemovitosti?

Nahlédněte do zákulisí světa realit. Prozradíme vám, jak určují tržní cenu nemovitosti odborníci.

1. Porovnání cen na trhu

Ilustrační obrázek

Tržní cenu můžete odvodit porovnáním cen jiných nemovitostí s obdobnými parametry, jakými disponuje ta vaše. Ale i zde buďte opatrní. V mnoha inzerátech najdete cenu podhodnocenou nebo nadhodnocenou. Ačkoli se nemovitosti sousedů prodaly, neznamená to, že majitelé prodali za skutečně nabízenou cenu. Proto je nejlepší svěřit odhad ceny nemovitosti profesionálovi.


2. Využití mobilních aplikací

Mobilní aplikace nám zpříjemňují a ulehčují život na každém kroku. Dokáží spočítat, kolik kilometrů jsme uběhli, vypočítají ideální denní příjem kalorií a také dokáží monitorovat realitní trh. Usnadní vaše dilema při stanovení reálné tržní ceny. Tyto aplikace využívají především realitní makléři, ale službu udělají i vám. 

S čím vším vám pomohou? Monitorují realitní trh a podle zadaných parametrů vyhodnotí a určí adekvátní cenu. A to vše během několika málo sekund. Pro vás by tato analýza znamenala několik hodin procházení inzerátů, zapisování informací a vyhodnocování získaných dat.

Využívání realitních aplikací je zpoplatněné, ale ušetří váš čas i námahu.

Využívání realitních aplikací vám ušetří čas i námahu.


3. Spolupráce s profesionály

Ilustrační obrázek

Nejlepším a nejspolehlivějším řešením je vždy spolupráce s odborníky na danou oblast. Minimálně formou konzultace. Zejména pokud chcete z prodeje utržit maximum financí. 

Nepotřebujete prodat ihned? Někdy je lepší s prodejem počkat na výhodnější situaci na trhu a nemovitost dočasně pronajmout. Odborník vám dokáže poradit i s ohledem na očekávaný vývoj realitního trhu. Zajistí také přesný odhad momentální tržní ceny a mnoho dalších navazujících služeb. Kontaktujte náš tým a přijďte se poradit. Budete mít jistotu, že se prodej nemovitosti ubírá tím správným směrem.


Faktory ovlivňující cenu nemovitosti:

  • lokalita a její okolí
  • stáří a stav nemovitosti
  • dispozice a velikost
  • provozní náklady
  • pozemek a vedlejší stavby pojící se k nemovitosti
  • dodávky médií
  • občanská vybavenost
  • dopravní dostupnost a další


Vyvarujte se nejčastější chybě


Mnoho lidí žije v představě, že nemovitost prodá za stejnou či vyšší cenu než jaká byla v době koupě. K tomu připočítají veškeré náklady na rekonstrukci a opravy. Plánujete zvolit stejnou taktiku? Rekonstrukce obyčejně nemovitost vskutku zhodnotí. Ale ne o částku, kterou jste za vylepšení bydlení zaplatili. A co neustálý vývoj cen na realitním trhu? 

Prodejní cenu vytvářejte objektivně. Za jinou cenu se reality prodávaly před 10 lety, za jinou dnes. Dívat se pouze na náklady, které jste s pořízením a udržováním nemovitosti měli, to je cesta do slepé uličky. Buďto přijdete zkrátka, anebo nenajdete kupce. Argument, že jste do rekonstrukce před 7 lety investovali 300 tisíc a chcete je zpět, nejspíš nezabere.

Ale jakou cenu si můžete za vaši zrekonstruovanou nemovitost říci? To je trochu složitější. V tomto případě musíte zohlednit více faktorů. Pokud chcete mít jistotu, že za vaši nemovitost utržíte maximum financí, obraťte se na náš APLU tým. 

Dívat se pouze na náklady, které jste s pořízením a udržováním nemovitosti měli, to je cesta do slepé uličky.

Chcete se do určení správné prodejní ceny i přes všechna rizika pustit sami? Přečtete si naše další rady a tipy, díky kterým se co nejvíce přiblížíte reálné tržní ceně nemovitosti. 6 rad, jak stanovit tržní cenu:


1.    Na inzertních serverech profesionální úrovně vyhledejte lokalitu, ve které se nachází vaše nemovitost.*

2.    Pokuste se vyhledat takové nemovitosti, které se nejvíce podobají právě té vaší a vytvořte jejich seznam.**

3.    Když už máte seznam nemovitostí k porovnání ceny vytvořený, vyřaďte z něj dvě nejvyšší i nejnižší nabídky.Tím vyškrtnete jak ty nadhodnocené, tak i podhodnocené. Sečtěte ceny všech zbývajících nemovitostí na seznamu a vydělte je počtem nemovitostí, ze kterých jste dělali součet. Tím získáte průměrnou cenu.***

4.    Průměrná cena pro vás bude orientačním bodem. Pokud chcete prodat opravdu rychle, pohybujte se v cenovém rozmezí pod průměrem. Pokud ale rádi riskujete, můžete stanovit cenu vyšší. Nepřekračujte však nejvyšší cenu, kterou jste zahrnuli do srovnávání.

5.    Stejným způsobem si můžete vypočítat průměrnou cenu za m². Spočítejte metrový průměr všech nemovitostí, kterým následně vydělíte průměrnou cenu.

6.    Může se stát, že ve své lokalitě nenajdete dostatek nemovitostí pro srovnání. Potom nezbývá než hledat v jiné oblasti. 


Příklady: 

120m2     150m2     110m2     130m2 
    H               H                H              H    
1,5 mil.     1,6 mil.     1,4 mil.     1,5 mil.

* Ad 1: 120 + 150 + 110 + 130 = 510
510 / 4 = 127,5 m2 

**Ad 2: 1,5 + 1,6 + 1,4 + 1,5 = 6 
6 / 4 = 1,5 mil. = 1 500 000 Kč

***Ad 3: 1 500 000 / 127,5 = 11 764,7 Kč/m2

Nakonec záleží jen na vás, kolik si za nemovitost řeknete. I když stanovíte cenu nad průměrem, můžete mít štěstí a váš byt či dům za tuto cenu prodáte. Naopak pokud stanovíte cenu příliš nízko, není řečeno, že prodej půjde jako po másle. Svou nemovitost můžete prodat dráž než je obvyklé. Pokud ale neprodáte do několika týdnů, doporučujeme cenu snížit. Nebudete ztrácet čas marným čekáním na nabídku, která nejspíše ani nepřijde. Nezapomínejte také na to, že dlouho nabízená nemovitost ztrácí na atraktivitě, a tím i prodejní ceně.


PŘÍPADOVÁ STUDIE  NÁKUP NOVÉHO DOMOVA

PŘÍPADOVÁ STUDIE  NÁKUP NOVÉHO DOMOVA

Věříte, že zvládnete nákup nemovitosti snadno sami? Proč platit za služby realitní kanceláři? Podobně uvažuje většina kupujících. Vybrat nemovitost na internetu, absolvovat prohlídku, dohodnout cen...

Jak se ponořit do nákupu domu a neztratit dech

Jak se ponořit do nákupu domu a neztratit dech

Koupě domu se může stát jedním z nejšťastnějších momentů života, ale může i pěkně potrápit. Dokážete udržet emoce na uzdě a považovat nákup domu za investiční transakci?

Potřebujete poradit a sami se na to necítíte? Jsme tady pro Vás! 

0návštěv za poslední měsíc