Znáte své postavení při vyřizování hypotečního úvěru?​​​​​​​

Žadatelem o hypotéku může být osoba svéprávná, starší 18 let, až do 70 let věku - splacení úvěru je však stanoveno do nejvýše 75 let věku žadatele. V žádosti o hypoteční úvěr mohou figurovat maximálně čtyři žadatelé až ze tří domácností.

Ilustrační obrázek


Nový zákon o spotřebitelském úvěru č. 257/2016 Sb., znamená pro žadatele horší dostupnost úvěrů. Od dubna 2017 banky mohou žadatelům nabízet hypotéky jen do 90 % hodnoty nemovitosti, což znamená, že musí mít žadatel minimálně 10% vlastních zdrojů. Banky ale takovýchto úvěrů mohou poskytnout pouze omezené množství dle doporučení ČNB. Díky tomu může dojít k reálné situaci, kdy určitá část klientů na hypotéku vůbec nedosáhne. 90 % hypotéka se vyznačuje vyšší úrokovou sazbou a daleko přísnější bonitou klientů. 

Pokud tedy nedisponujete vlastními prostředky ve výši minimálně 10 % hodnoty nemovitosti, hypotéku skutečně nezískáte. Mějte na paměti, že vlastní prostředky nejsou jen „vlastní úspory“! Potřebných 10 % můžete pokrýt i financemi z úvěru ze stavebního spoření nebo jiného úvěru. Počítejte ale s tím, že splátku z takového úvěru Vám banka, u které o hypotéku, žádáte, zcela jistě započte do výdajů.

ZAHÁJENÍ PODNIKÁNÍ

Podnikatelé prokazují svůj příjem daňovými přiznáními za poslední 1 až 2 zdaňovací období. Zatímco dříve byly banky ochotné „odhadovat“ budoucí příjem začínajícího podnikatele z jeho předchozího působení, dnes takový postup není možný. K posouzení příjmů z podnikání musíte doložit minimálně jedno daňové přiznání za dobu podnikání alespoň 6 měsíců. V jiném případě nelze příjmy posoudit a hypotéku nezískáte.

„Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu“
(Albert Einstein)


Ilustrační obrázek


Banky obvykle při posuzování příjmu podnikatelů nevycházejí ze stejných pravidel. Při uplatnění paušálních výdajů tak z daňového přiznání používají pro účely stanovení příjmu odlišné pásmo výpočtu výdajů. Mohou vycházet jednak z příjmu dle základu daně, z výpočtu příjmu dle obratu nebo z výpočtu příjmu dle paušálu. Pokud podnikatel předloží DP ve dvou různých bankách, může se stát, že se jeho měsíční příjem dle výpočtu banky bude lišit. Např. pokud profese spadá pod 60 % výdajový paušál, banka započte jen 40% a tím do bonity započítá vyšší příjem. V praxi to znamená, že u jedné banky vám hypotéku poskytnou, u jiné už nikoli.

Omezení přišlo i u obratových hypoték pro podnikatele, kdy banky snížily výši započitatelného podílu z obratu. Dle oboru podnikání započítávají 5 až 60 % obratu jako roční příjem klienta. Započítávají tak menší příjmy a tím omezují podnikatele v získání hypotéky.  Kromě toho mají banky nastaveny limity maximálně uznatelných měsíčních příjmů z obratu a nižší hranici LTV pro poskytnutí hypotečního úvěru.

NENECHTE NIC NÁHODĚ A SPOLUPRACUJTE SE SPOLEHLIVÝM PARTNEREM, KTERÝM APLU ROZHODNĚ JE!

VYŘIZUJEME HYPOTÉKU krok za krokem…

Jestliže už máte svou nemovitost vybranou, je nutné se rozhodnout, jakým způsobem si hypotéku sjednáte. 
​​​​​​​

  • Můžete si zvolit hypotečního specialistu, který vám pomůže vhodnou hypotéku na míru sjednat a ušetřit tak Váš drahocenný čas.
  • Udělejte si vlastní průzkum jednotlivých bank a zmapujte si sami jejich nabídky, které se mohou často lišit.

Máte-li další dotazy spojené s hypotékou nebo si chcete nechat nezávazně porovnat hypoteční nabídky bank, vyplňte tento formulář a náš hypoteční specialista Vás bude kontaktovat.

Spolupracujeme s renomovanými finančními institucemi.

Ilustrační obrázek


Hypotéka je složitý proces. Cesta od snu o vlastním bydlení k nastěhování do vysněné nemovitosti může být klikatá. Náš e-book Vám přiblížil problematiku hypotečního úvěrování, seznámil Vás se situacemi, se kterými na této cestě můžete setkat. Pevně věříme, že Vám naše rady a zkušenosti budou efektivním přínosem.

KON​​​​​​​TAKT NA NÁŠ TÝM SPECIALISTŮ!


získat celý e-book​​​​​​​​​​​​​​

0návštěv za poslední měsíc