Výběr bydlení snů​​​​​​​

Jak najít tu správnou nemovitost?

ZVAŽTE SVÁ KRITÉRIA PRO VÝBĚR


Ilustrační obrázek


Rozhodli jste se, že si konečně pořídíte své vysněné bydlení a zjišťujete, že to není tak snadné, jak se zdálo? Ujasněte si své priority a budete mít jistotu, že nemovitost dokonale splní vaše očekávání i potřeby.

Ještě před tím, než se pustíte do hledání vysněného domova a navštívíte první nemovitost, ujasněte si, jakou nemovitost hledáte. Ušetříte tak spoustu času a budete mít jistotu, že váš nový domov dokonale splní vaše momentální i budoucí nároky. 

Preferujete hotová řešení nebo se s chutí pustíte do oprav a rekonstrukce? Toužíte bydlet na samotě nebo nedáte dopustit na místa s dobrou občanskou vybaveností? Jak vysoký nájem nebo poplatky za provoz domu si můžete dovolit? Na jak vysokou hypotéku dosáhnete? To vše byste měli znát ještě před tím, než začnete pročítat inzeráty. 

Existuje řada způsobů, jak hledat nemovitost a nevíte čemu věnovat svou pozornost? Pak se na to pojďme společně podívat.

JAK PŘI HLEDÁNÍ NEMOVITOSTI POSTUPOVAT?

Dnešní doba moderní technologie nabízí opravdu nepřeberné množství možností, jak si pomocí těchto nástrojů vyhledat přesně to, co hledáte. Abyste toho ale docílili, měli byste vědět, jak správně při hledání postupovat.


1. REALITNÍ PORTÁLY NA INTERNETU

Až 95% lidí inzeruje pomocí internetu na dvou nejznámějších realitních serverech: sreality.cz; reality.idnes.cz. Zde se soustředí převážná část všech vložených inzercí. Není tedy nutné, abyste složitě vyhledávali nabídky nemovitostí na x jiných místech.


Ilustrační obrázek


2. VÝBĚR LOKALITY

Jestliže už máte jasno v tom, v jaké lokalitě se má Vaše vybraná nemovitost nacházet, využijte možnosti času a udělejte si procházku do místa určení. Cestou můžete narazit na nějakou zajímavou nabídku prodeje. A pokud už cílíte konkrétně na nějakou ulici, pak nahlédněte do katastru nemovitostí a písemně oslovte stávající majitele se zájmem o koupi.

3. POLOHA​​​​​​​
​​​​​​​
​​​​​​​Zaměřte se na tyto oblasti:


  • kvalita samotné adresy
  • občanská vybavenost a vzdálenost služeb
  • možnosti parkování
  • jaká je skladba sousedů
  • vzdělávací instituce, MŠ, ZŠ
  • vzdálenost občanských služeb
  • dopravní dostupnost a spojení MHD
  • negativní faktory v blízkosti, které mohou ovlivnit spokojené žití - dálniční tah, továrna, skládka, lom, železnice atp.
  • riziko povodní - záplavová oblast
  • zájmové aktivity, sportovní využití
  • bezpečnost dané lokality - mapa kriminality
  • radonový index - geologické mapy
  • okolní prostředí bydliště - stupeň čistoty, svoz odpadu, stav okolí


4. SKUTEČNÝ DŮVOD PRODEJE NEMOVITOSTI

Ilustrační obrázek


Pokuste se zjistit, jaký je pravý důvod prodeje nemovitosti. Jaký je přesný motiv prodávajícího a zda je ochoten o kupní ceně diskutovat nebo naopak. Vnímejte všemi smysly, jak na Vás prodávající působí, zda ve Vás vzbuzuje důvěru nebo naopak ostražitost. Soustřeďte se i na to, zda je s odpověďmi na Vaše otázky vstřícný nebo se snaží mlžit.

5. STAV NEMOVITOSTI

Ilustrační obrázek


Při prohlídce nabízené nemovitosti soustřeďte všechny smysly a důkladně si vše prohlédněte. Pokuste se odhadnout, zda bude zapotřebí provést nějaké úpravy či opravy a jaká investice by to byla. S tím souvisí i kalkulace časové náročnosti těchto oprav. Zamyslete se nad tím, o kolik by se rekonstrukcí zvýšila tržní hodnota nemovitosti. Technický stav nemovitosti doporučujeme nechat zkontrolovat stavebním technikem, který často najde vady, které Vy při prohlídce nevidíte. Mějte na paměti, že případné odstranění vad lze žádat optimálně ještě před podpisem kupní smlouvy, nejpozději však před předáním nemovitosti.

6. CENA
Porovnejte si kupní cenu s průměrnou cenou dalších podobných nemovitostí v blízkém okolí. 

Udělejte si jasno!

  • TRŽNÍ CENA – je skutečná hodnota nemovitosti 
  • IDEÁLNÍ CENA – je cena, kterou jste ochotni za tuto nemovitost zaplatit 


Nejlépe uděláte, když si zjistíte tržní cenu nemovitosti na základě osobních prohlídek jiných nemovitostí, které Vám pomůžou získat představu. Samozřejmě se nabízí i možnost využít tzv. internetové kalkulačky, avšak je potřeba vyhledat ty správné. 

Běžná realitní praxe ukazuje, že někteří realitní makléři či samotní prodejci provádějí odhad ceny nemovitosti často se zbytečnou nadsázkou nebo naopak pod cenou. Pokud jste si vybrali nemovitost, kdy se zdá být kupní cena příliš vysoká, nebojte se navázat spolupráci s realitním specialistou,  potažmo profesionálním makléřem, který díky svým schopnostem a získaným zkušenostem v této oblasti, dokáže značně výši kupní ceny ovlivnit.  Pochopitelně je vyjednávání o kupní ceně vybrané nemovitosti ovlivněno i počtem potenciálních zájemců. 
​​​​​​​

Základním předpokladem pro úspěch je znalost svých finančních možností a limitů, které by během vyjednávání neměly být překročeny. Vytvořte si proto vlastní strategii pro veškerá jednání. Rozmyslete si, co konkrétně je v sázce (jaká nabídka nemovitosti) a zda do takového obchodního jednání vůbec chcete vstoupit.

V případě, že jste již kupní cenu odsouhlasili, rozhodně byste měli uzavřít rezervační smlouvu na nemovitost, včetně ujednání o smluvní pokutě v případě odstoupení. Tato rezervační smlouva Vám může zvýšit záruku od případných dalších konkurenčních nabídek, ale stejně tak se může stát, že nabídne prodejci jiný zájemce daleko vyšší cenu a dojde pak k odstoupení od smlouvy.  V takovém případě lze uplatnit zmíněné ujednání. Mějte na paměti, že pouze kupní smlouva zavazující obě strany danými právy a povinnostmi Vám dává jakousi jistotu.


PRONÁJEM 

Pronájem nemovitosti podléhá stejným kritériím, jakou je tomu u nákupu.


Běžně se v praxi stává, že mnoho prodávajících či pronajímatelů nezná skutečnou hodnotu svého majetku. Právě tento fakt často vede k nastavení neadekvátní výše nájemného, kdy dochází k předraženému nájemnému nebo naopak podivuhodně nízkému. V důsledku těchto neznalostí mohou následně na otevřeném trhu s nemovitostmi vznikat obecné dedukce, že se pravděpodobně jedná o nemovitosti neprodejné, nepronajímatelné nebo příliš drahé. To je častý důvod k tomu, proč jsou tyto nemovitosti na realitním trhu několik měsíců či let. V takových případech je nutné přehodnotit skutečnou tržní cenu nemovitosti a nastavit její správnou výši.


Rozdíl mezi PRONÁJMEM a PODNÁJMEM:
​​​​​​​
Nájemní smlouva – musí být uzavřena mezi vlastníkem nemovitosti a nájemcem
Podnájemní smlouva – je uzavírána mezi nájemcem (který má od majitele nemovitost v nájmu) a podnájemníkem

POZOR! Jako nájemce vždy trvejte na sepsání nájemní smlouvy přímo s vlastníkem! Buďte obezřetní na podnájemní rizika, kde nejste krytí žádnými lhůtami a mohli byste tak rychle přijít o střechu nad hlavou.


7. ZPŮSOB FINANCOVÁNÍ

Udělejte si jasno v otázkách financování. Jak svou vybranou nemovitost vlastně zaplatíte? Spěchá stávající majitel a potřebuje rychle hotovost nebo je zde možnost financovat hypotékou? Jedná se o bytovou jednotku v osobním vlastnictví a lze na něj vzít úvěr, nebo jde o byt družstevní bez možnosti převodu do OV? Nezapomeňte rovněž prověřit, zda na nemovitosti nevázne nějaká zástava či exekuce.

S výběrem kritérií vám taktéž pomůže naše chytrá tabulka s praktickým systémem bodování. 


Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek

Chcete se dozvědět o nákupu nemovitosti více?
Další kapitola e-booku Nákup nemovitosti aneb... Jak při nákupu nešlápnout vedle je tu pro Vás!





​​​​​​​

0návštěv za poslední měsíc