Úvěrová schopnost splácet​​​​​​​

Zvyšte si šance na získání úvěru těmi správnými kroky
a zajistěte si úvěrovou schopnost!


Ilustrační obrázek


APLU RADÍ

  • Upřednostňujte platbu v hotovosti
  • Na kreditní kartě mějte nastaven malý kreditní limit. Pro banku tak vzbuzujete dojem důvěryhodnějšího a solidnějšího klienta
  • Přiznejte všechny své příjmy – zamlčení se rozhodně nevyplácí!
  • Udělejte si průzkum a prověřte si bankovní registr ještě dříve, než podáte žádost o úvěr. Jedině tak budete včas vědět, zda splňujete podmínky pro poskytnutí úvěru a zda jej skutečně od banky dostanete. 

Nezříkejte se své zodpovědnosti a plaťte své závazky včas. Pamatujte, že jakýkoli zápis do úvěrových registrů nepříznivě ovlivňuje rozhodnutí banky při poskytování úvěru (tzv. scoring).  

O jakých registrech hovoříme?

V České republice existují čtyři registry, do kterých banky před poskytnutím hypotéky nahlížejí, jsou jimi:

Zápasíte s nedostatečnou bonitou a máte obavy o hypotéku?
Nezoufejte, existuje řešení!
​​​​​​​

Ilustrační obrázek


Pakliže nemáte dostatečnou bonitu, pomůže Vám spolužadatel nebo ručitel.


V případě, že se žadatel dostane do situace, kdy nemá na požadovaný úvěr dostatečnou bonitu, existují způsoby, jak ji zvýšit. Tím nejběžnějším je přizvání spolužadatele nebo ručitele. Úvěrový spolužadatel se tak stává součástí žádosti o hypotéku, kdy se na něj vztahují naprosto stejné podmínky jako na žadatele, včetně kontroly jeho závazků v registrech – BRKI, NRKI, SOLUS.

Ilustrační obrázek


POZOR: Spolužadatel může žadateli bonitu zvýšit, ale stejně tak i snížit, pokud vyjde najevo jeho špatná platební morálka v záznamech registrů. V takové situaci to může mít zcela opačný a negativní dopad na žadatele v podobě snížení výše úvěru, vyšší úrokové sazby nebo dokonce zamítnutí úvěru.

Spolužadatel o úvěr vystupuje vůči bance jako spoludlužník a zodpovídá za splacení úvěrového závazku stejně jako dlužník. (tzn.  splacení úvěru by banka mohla požadovat po spoludlužníkovi stejně jako po dlužníkovi). 

Pokud si ale žadatel o úvěr přizve osobu, která se za něj zaručí (ručitele), bude banka požadovat splacení úvěru nejprve po dlužníkovi (žadateli) a teprve poté, co dlužník svému závazku nedostojí, po jeho ručiteli.

V momentě, kdy zjistíte, že jste schopni svou nemovitost financovat, máte vyhráno. V opačném případě musíte své nároky na nemovitost zcela přehodnotit.


Chcete se dozvědět o financování nemovitosti více?
Další kapitola e-booku Hypotéka aneb... Co Vám v bance neřeknou je tu pro Vás!
 

​​​​​​​

0návštěv za poslední měsíc