Příprava na prodej nemovitosti: 
Štěstí přeje připraveným

Věříte, že prodej nemovitostí zvládnete levou zadní?

Přemýšleli jste ale o tom, jaké situace mohou při prodeji nastat? Jste na ně připraveni?

Ilustrační obrázek


Přípravu a plán prodeje rozhodně nepodceňujte. Snadno by se jinak mohlo stát, že při prodeji nemovitosti šlápnete vedle. A to by byla v případě obchodu v řádku stovek tisíc či miliónů korun opravdu velká škoda. Dříve než nabídnete váš byt či dům k prodeji, čeká na vás ještě pár bodů k zamyšlení.

STANOVENÍ PRODEJNÍ CENY 


Víte, že prodejní cena významně ovlivní nejen rychlost, ale také úspěšnost celého prodeje? Určení správné ceny nemovitosti se proto vyplatí přenechat odborníkům.

Pokud se chcete pokusit přibližně odhadnout prodejní cenu, sledujte konkurenční nabídky. Zásadní otázka tedy zní – jaké jsou aktuální ceny nemovitostí, jako je ta vaše? Projděte si nabídky bytů či domů ve vaší lokalitě, které jsou podobné typem vlastnictví, dispozičním řešením i obytnou plochou. 

Vydejte se na průzkum těchto nemovitostí. Jakou majitel požaduje cenu a jaký je reálný technický stav? Sbírejte informace a analyzujte. Vezměte si s sebou na prohlídku kontrolní list bytu / kontrolní list domu, do kterého si vše potřebné zapíšete. Budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete. 

Rad a postupů, jak správně určit prodejní cenu, pro vás máme více. Přečtěte si jak při odhadu ceny nemovitosti postupují profesionálové.

Na závěr všechny získané informace vyhodnoťte. 

KDO JE VAŠE CÍLOVÁ SKUPINA?


Jaký by mohl být nový majitel vaší nemovitosti? Jaké očekávání bude mít od svého budoucího domova? Jaké jsou jeho potřeby? Kolik mu asi bude let? Je svobodný? Má rodinu? A kolik vydělává? Zkuste se zamyslet nad tím, kdo je vaše cílová skupina. Vytvořte si třeba i několik person, které vám pomohou lépe pochopit myšlení potenciálního kupce.

Ilustrační obrázek


JAKÝ JE VÁŠ CÍL?


Proč prodáváte svou nemovitost? Potřebujete rychle získat větší sumu peněz nebo chcete využít momentálních příznivých prodejních cen? Kde chybí jasně dané cíle, chybí také prostředky, jak jich dosáhnout. Ať už plánujete stěhování nebo řešíte finance, je důležité váš cíl promítnout do prodejní strategie. 

Promyšlený byznys plán vám usnadní cestu za splněným snem.

FINANCOVÁNÍ NEMOVITOSTI


Možností, jak financovat nákup nemovitosti, je více. Zajímejte se o to, jak bude kupující nemovitost financovat. Má dostatek vlastních zdrojů? Nebo bude potřebovat hypotéku či jiný úvěr? 
Nejčastější formou financování bývá hypoteční úvěr. V tomto případě musíte počítat s tím, že se celý prodej protáhne zhruba o 2-3 měsíce. Tak dlouho totiž obvykle trvá vyřízení hypotéky. 

 

KDY SE KUPUJÍCÍ MŮŽE NASTĚHOVAT?

Ilustrační obrázek


Chystáte se prodat nemovitost, kterou stále obýváte? Pak si předem ujasněte, kdy můžete váš byt či dům uvolnit. Většina kupujících se chce nastěhovat co nejdříve. Pokud ale prodáváte střechu nad hlavou a nemáte jisté jiné bydlení, raději si nechte na předání nemovitosti více času. 


Chcete se dozvědět o prodeji nemovitosti více?
Další kapitola e-booku Prodej nemovitosti aneb... Udělejte nejlepší životní obchod je tu pro Vás!
​​​​​​​

​​​​​​​


0návštěv za poslední měsíc