Neprůstřelná kupní smlouva​​​​​​​

Pravidla bezpečného obchodu

Pak je ten správný čas, zajistit si nejpřesnější podmínky! Každý obchodník ví, že základem dobrého obchodu je kvalitní písemná smlouva. Pokud uzavíráte obchod v řádu statisíců až milionů korun, platí toto pravidlo dvojnásob.

Uzavíráte obchod a podepisujete smlouvy?

Ilustrační obrázek


Pokud kupujete nemovitost, nejčastěji připravuje kupní smlouvu protistrana, tedy zástupci prodávajícího - realitní kancelář nebo právník. Přemýšleli jste ale nad tím, že tato smlouva chrání především prodávajícího a zástupci protistrany se vždy snaží hájit zájmy svého klienta?

Laik se ve všech možných předpisech, zákonech a právních kličkách nevyzná. Rozpoznat dobrou smlouvu od nevýhodné je pro něj takřka nemožné. Mějte při nákupu nového bydlení po boku svého poradce, který návrh všech smluv prověří, upozorní vás na případné nedostatky a zajistí návrh na úpravu či doplnění. Jen tak budete maximálně chráněni. 

Čím přesněji máte informace ve smlouvách definovány, tím větší jistotu si zajistíte. V dnešní době plné nástrah a složitostí se nevyplácí zbytečně riskovat a proto je nezbytné se na vše řádně připravit.

NEŠETŘETE NA PRÁVNÍKOVI, NOTÁŘI ANI KUPNÍ SMLOUVĚ

Kupujete nemovitost za nemalou sumu peněz. A to už je značný důvod k tomu, abyste ještě zainvestovali do kvalitní neprůstřelné smlouvy vytvořené skutečným odborníkem -  právníkem. Určitě zapomeňte na šablony smluv prezentované na internetu, které jsou zcela nevhodné. Každý obchodní případ je individuální, stejně tak smlouva, která jej musí doprovázet.

Ilustrační obrázek


Je zde velká pravděpodobnost, že strana prodávajícího bude rovněž disponovat právníkem nebo právním servisem realitní kanceláře, která jej zastupuje. Pokud se však do koupě nemovitosti pouštíte sami, bez pomoci realitní kanceláře, mějte na paměti, že nejsou nikým hájeny Vaše zájmy a tudíž jste ve velmi nevýhodné pozici. Makléř i právník prodávajícího jsou podpořeni provizí, která vede k obhajobě jeho zájmů.  Proto jakmile obdržíte od protistrany kupní smlouvu, nechte ji zkontrolovat právníkem svým!

Podpis kupní smlouvy ještě neznamená, že vše proběhne zcela v pořádku. Je mnoho záludností, které mohou být skryty a které Vás později mohou dostat do nemalých potíží. 


​​​​​​​ZÁKLADNÍ OTÁZKY SI MUSÍTE UMĚT ZODPOVĚDĚT!


 • Jaká je Vaše ochrana v podepsané kupní smlouvě?
 • Co nastane v případě, kdy protistrana bude chtít od podepsané smlouvy odstoupit?
 • Je možnost sjednat výhradu smlouvy?
 • Jaký je postup v případě, že kupující smlouvu podepsal a následně mu není schválen úvěr?
 • Jaké jsou podmínky koupě nemovitosti?
 • Kupující před vkladem zemře, co pak?


Ilustrační obrázekNA CO SE TEDY ZAMĚŘIT?


 • Obraťte se na kvalitního finančního specialistu, který Vám pomůže nejen s vypracováním rezervační či kupní smlouvy, ale i zástavní smlouvou pro účely poskytnutí hypotečního úvěru a jinými potřebnými činnostmi.
 • Uveďte v rezervační smlouvě postup, který nastane v případě, kdy prodávající od smlouvy odstoupí. Správně by mělo z jeho strany dojít k úhradě všech nákladů a vrátit rezervační zálohu. Lze však vyjednat při takovém odstoupení i smluvní pokutu.
 • Se zástavním právem musí souhlasit rovněž i prodávající (zástavní smlouva).
 • Při podpisu každého dokumentu žádejte vždy jedno pare originálu pro sebe.
 • Při vyřizování hypotéky bude banka požadovat pojištění nemovitosti. Udělejte si průzkum trhu, která instituce nabídne lepší podmínky.
 • Při sjednání pojištění nemovitosti myslete rovnou i na pojištění proti vykradení nemovitosti nebo neschopnosti splácet, pojištění domácnosti apod. Více finančních produktů u jedné pojišťovny může znamenat výhodný balíček pojistky.
 • Ošetřete si v kupní smlouvě úhradu daně z nabytí nemovitých věcí.
 • Ověřte si správnost náležitostí kupní smlouvy.
 • Uzavřete neprůstřelnou kupní smlouvu a opište si stavy měřidel.
 • Podpisy smlouvy ověřuje notář nebo matrika.


Pokud tedy patříte k lidem, kteří mají rádi jistotu a snaží se eliminovat zbytečné přešlapy, pak je rozhodně nejlepší volbou oslovit takového odborníka, který Vám pomůže sestavit podmínky na míru.

KROMĚ ZÁKLADNÍCH NÁLEŽITOSTÍ BY MĚLA KUPNÍ SMLOUVA NAVÍC OBSAHOVAT:


 • Termín předání nemovitosti
 • Závazek odhlášení pobytu prodejce
 • Vypořádání věcných břemen, případně jiných dluhů
 • Ujednání postupu v případě nedodržení podmínek kupní smlouvy - pro obě zúčastněné strany


VOLBA NOTÁŘE

Ilustrační obrázek


Volba notáře se zdá být jednoduchou záležitostí, ale je tomu opravdu tak? Ačkoli se jedná o téměř poslední úkol, který ještě musíte zajistit, je nutné tento výběr nepodcenit. 

Berte v potaz reference a doporučení od důvěryhodných osob, nežli samotnou výši ceny. Zpravidla je právo výběru na vaší straně a s prodávajícím se vzájemně musíte na způsobu převodu dohodnout. Skutečně dobrý notář je obvykle vybaven stabilním zázemím, vede svou agendu svědomitě a má schopnost předvídat.

Nezapomeňte, že každé drobné pochybení může mít za následek fatální dopad na celkový průběh vašeho obchodního případu.
Pokud si nevíte s výběrem profesionála rady, obraťte se na nás! 

ČASTÉ CHYBY V KUPNÍCH SMLOUVÁCH


Dnešní doba je plná nástrah a složitostí. Proč při svém životním obchodu zbytečně riskovat? Čím přesnější informace ve smlouvě definujete, tím bude větší vaše jistota a bezpečí. Neprověřené smlouvy vás mohou přijít draho, i když vidina ušetřených peněz vypadá zprvu lákavě.

Některé nedostatky ve smlouvách odhalíte sami. Na složitější záležitosti ale potřebujete odborníka.

Na internetu najdete volně ke stažení mnoho vzorů kupních smluv a mnoho kupujících i prodávajících podlehne vidině ušetřených peněz. Proč tedy platit za služby poradce nebo advokáta? Každý obchodní případ je jiný a vyžaduje individuální přístup. 

Každodenní praxe ukazuje, že se stále mnoho lidí dopouští v obchodních smlouvách velkého množství chyb, které mohou být v konečném důsledku likvidační. Pojďme se tedy společně podívat, které to jsou a jak se takového chybování vyvarovat.


JAKÉ SMLOUVY NA VÁS ČEKAJÍ?

 • Rezervační smlouva a finanční záloha 
 • Smlouva o smlouvě budoucí kupní 
 • Kupní smlouva a vklad do katastru nemovitostí
 • Smlouva o advokátní úschově


Přečtěte si více zde:  Nejčastější chyby v kupních smlouvách


​​​​​​​Chcete se dozvědět o nákupu nemovitosti více?
Další kapitola e-booku Nákup nemovitosti aneb... Jak při nákupu nešlápnout vedle je tu pro Vás!
​​​​​​​​​​​​​​
​​​​​​​


​​​​​​​

0návštěv za poslední měsíc