Financování nákupu​​​​​​​

Možnosti financování

Hypotéka je řešením, jak získat nové bydlení s výhodnou úrokovou sazbou a možností dlouhodobého rozložení splátek.

Výběr finančního poradce

Pokud svého finančního specialistu ještě nemáte, právě teď přichází ten pravý čas, kdy byste si měli najít zkušeného profesionála, kterému můžete plně důvěřovat. Pomůže vám vybrat ten správný finanční produkt, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a finančním možnostem. Ušetříte čas a předejdete situacím, kdy banka žádost o úvěr zamítne. 

Pouze malé procento kupujících financuje nákup nemovitosti plně z vlastních zdrojů. Protože je cena nemovitostí vysoká, pravděpodobně se neobejdete bez úvěru. Nabídka úvěrových produktů je široká, pojďme se podívat na ty nejvyužívanější z nich.

Dobrý finanční poradce vám ušetří nejen čas, ale také finance.


HYPOTEČNÍ ÚVĚR (HÚ)

Pakliže jste se rozhodli, že své bydlení budete financovat hypotékou, rozhodně byste se neměli soustředit pouze na úrokovou sazbu. Mnohdy se může výše úrokové sazby jevit velmi výhodně, ale jak se říká, zdání klame. Takové výhodné sazby jsou obvykle vázány ještě dalšími přidruženými poplatky, které v konečném důsledku celou transakci a úrok značně prodraží. Základní podmínkou pro získání HÚ je ručení nemovitosti v odpovídající ceně. Je tedy nezbytné provést odhad nemovitosti, který se může pohybovat v různé cenové hladině. Při výběru správného hypotečního úvěru vždy zohledňujte, zda právě daný úvěr řeší Vaše potřeby (flexibilita splácení, dlouhá fixace, podmínky čerpání atd.) a následně se soustřeďte na kompletní výši splátek včetně poplatků. Úrok je často až na druhém místě.SPOTŘEBITELSKÝ ÚVĚR (ÚČELOVÝ) 

Účelový spotřebitelský úvěr můžete využít na nákup spotřebních věcí či služeb, ale také na nákup nemovitosti. Banky v tomto případě vyžadují doložení použití úvěru. Pokud využijete úvěr na financování nemovitosti, úroková sazba bude nižší a doba splatnosti delší. Maximální výše úvěru na bydlení se pohybuje okolo milionu korun.


ÚVĚR ZE STAVEBNÍHO SPOŘENÍ 
​​​​​​​

Ilustrační obrázek


Máte stavební spoření? Pak jej můžete využít jako výhodný úvěr pro financování nákupu nového bydlení. Úvěr může spořitelna poskytnout až do výše cílové částky, kterou jste sjednali při uzavření spoření. Po splnění podmínek spořitelny (minimální doba spoření nebo procento z cílové částky) si můžete půjčit s nižší úrokovou mírou než u běžného spotřebního úvěru. 

Posloužit vám může také později při přeúvěrování hypotéky na konci fixačního období. Můžete tak získat lepší úrokové podmínky i podmínky splácení.

Existují i další možnosti, jako je americká hypotéka, neúčelové spotřebitelské úvěry a další. Kvůli vyšší úrokové sazbě se ale využívají pouze okrajově. S výběrem nejvhodnějšího financování vám pomůže zkušený finanční poradce.

Zamítnutá žádost o úvěr

Jak vlastně schvalování hypotéky probíhá? Banka pečlivě posuzuje vaši žádost. Zajímat ji budou pravidelné příjmy, aktuální závazky a finanční historie. Na řadu přijdou také úvěrové registry. Na „černé listině” se vaše jméno může objevit, aniž byste o tom věděli. Stačí, když párkrát zapomenete zaplatit účet za telefon nebo leasing na auto. 
Registry vedou evidenci vaší finanční minulosti za poslední 4 roky. A to jak pozitivní, tak negativní. Pokud máte v registru negativní záznamy, můžete s žádostí o úvěr pohořet.

Stačí zapomenout zaplatit účet za telefon nebo leasing a ocitáte se na černé listině.

Doporučujeme ještě před návštěvou finančního poradce nebo banky prověřit, jaké záznamy o vás registry vedou. Pokud by totiž banka vaši žádost zamítla, automaticky se v registrech objeví záznam o zamítnutém úvěru. To pro vás znamená jediné – další komplikace. Výběr bank, které budou ochotné poskytnout úvěr, se rázem sníží. Očekávat můžete také přísnější podmínky. 
​​​​​​​

Chcete vědět více o úvěrových registrech? Zajímá vás, jak můžete získat výpis z úvěrových registrů?​​​​ Přečtěte si více v našem článku zde nebo se přijďte poradit s našimi APLU specialisty.


Chcete se dozvědět o nákupu nemovitosti více?
Další kapitola e-booku Nákup nemovitosti aneb... Jak při nákupu nešlápnout vedle je tu pro Vás!
​​​​​​​


​​​​​​​

0návštěv za poslední měsíc