SPRÁVNÝ ROZPOČET NA NÁKUP DOMOVA
Pořízení bydlení je jednou z největších životních investic, která se neobejde bez dokonalého finančního plánu.
Zásadním bodem ke koupi nemovitosti je stanovit si jasné priority. K tomu nepochybně patří i představa, za jakou cenu jste ochotni nemovitost koupit. Jestliže budete mít v této otázce jasno, nepodlehnete případnému nátlaku prodávajícího, budete umět ovládnout své emoce a nejednat pod zbytečným tlakem.
Finanční rozpočet patří mezi nejdůležitější část přípravy na nákup svého bydlení. Pokud se svým rozpočtem alespoň trošku zabýváte, máte jasný přehled o vašem hospodaření s vlastními prostředky. Možná jste mnohdy sami překvapeni, kolik peněz pravidelně odchází na věci, které nejsou příliš podstatné či dokonce ani potřebné. Pokud jste se ale rozhodli, že chcete koupit nemovitost, pak je zapotřebí umět se svými vlastními zdroji patřičně nakládat. Je potom mnohem snazší ušetřit potřebný obnos peněz, který následně použijete jako vlastní zdroje financování. Doporučuje se naspořit alespoň 25% vlastního kapitálu a to nejen z důvodu vynaložení finanční hotovosti na pořízení nemovitosti, ale i pro dodatečné náklady, které s nákupem nemovitosti vždy úzce souvisí.
Kupující se často potýkají s nedostatkem financí, protože nepočítají s dodatečnými náklady a nečekanými výdaji.
Prvním krokem k tomu, abyste naspořili potřebnou částku peněz, je provedení analýzy vlastního hospodaření a sestavení správného a funkčního rozpočtu. Finanční rozpočet Vám rozhodně pomáhá správně rozlišovat nutné potřeby oproti těm emočním potřebám v podobě chtíče. Nastanou-li situace, kdy máte potřebu si něco koupit, dejte vždy přednost úhradě v hotovosti. Eliminujte čerpání peněz z kreditní karty a ponechte svůj limit na krytí opravdu nutných výdajů.
JAK SESTAVIT ROZPOČET ŠITÝ NA MÍRU?
Máte přehled o vašem rodinném rozpočtu? Víte, jaké jsou vaše obvyklé výdaje?
Pokud je vaše představa mlhavá, zjistěte, za co nejvíce utrácíte.
- Zapisujte si v novém měsíci všechny denní výdaje včetně drobností.
- Evidujte pravidelné i občasné nutné výdaje - různé pojistky, poplatky za vedení účtů atp.
- Pracujte i s úsporami rozpočtu – evidujte odložené částky.
- Doplňte celkové měsíční úspory a výdaje a vypočítejte čistý měsíční příjem (po zdanění), včetně každého příjmu, který pravidelně získáte - příplatky na děti atp.
- Proveďte porovnání svých úspor a výdajů versus celkový příjem. Jestliže je výsledek nepříznivý, snažte se snížit výdaje tím, že přehodnotíte své „potřeby chtíče“ a snížíte jejich nákupní interval.
- Hledejte způsoby, které Vám naopak pomůžou vaše úspory navýšit.
Jakmile je tedy efektivní rozpočet sestaven, lze začít pravidelně šetřit. Pokud si osvojíte zvolený způsob spoření, získáte tak potřebné návyky pro následné hospodaření s hypotečním úvěrem nebo budete lépe připraveni na nečekané výdaje, které se čas od času vždy objeví. Hovoříme o výdajích v podobě například náhlých oprav nemovitosti, vysoké spotřebě čerpaných služeb (teplo, voda, plyn, energie) aj., které zpravidla umí překvapit každého z nás v ten nejméně vhodný okamžik. V případě, že taková situace nastane a nemáte dostatek financí na úhradu takovýchto nutných výdajů, pak obvykle dochází k ještě většímu zadlužení. Tímto způsobem hospodaření však takovému stavu zabráníte.
Pakliže jste už ve fázi, kdy je Vám sestavený rozpočet vlastní a umíte s ním vhodně zacházet, můžete se pustit do tvorby rozpočtu určeného pro majitele domu. Takový rozpočet je obdobný tomu běžnému, se kterým jste doposud pracovali, přesto zohledňuje ještě další aspekty nákladů, které Vás jako majitele domu rozhodně neminou.
Obraťte se na svého finančního specialistu a zjistěte si podrobnější informace o možnostech hypotečního úvěru, za jakých podmínek by byla hypotéka poskytnuta, jaké jsou úrokové sazby bankovních institucí, náklady na jistinu, pojištění a daně. Proveďte celkový průzkum svých zainteresovaných institucí a vypočtěte si odhad měsíční výše platebních nákladů.
Pokud svůj rodinný rozpočet nastavíte efektivně a odstraníte zbytečné náklady, vaše úspory začnou narůstat. Snáze také zvládnete vyšší náklady spojené se splácením hypotéky.
Zajímat by Vás měl přehled rodinných výdajů.
Chcete se dozvědět o nákupu nemovitosti více?
Další kapitola e-booku Nákup nemovitosti aneb... Jak při nákupu nešlápnout vedle je tu pro Vás!