Cenné papíry​​​​​​​

Investice do cenných papírů někdy může být riziková. Vyžaduje množství času investora, hluboké znalosti a další kontinuální sebevzdělávání. Investice jsou založeny na detailní analýze nakupovaných produktů a je doporučováno konzultovat strategie se specialisty v dané oblasti. Nesprávná rozhodnutí a neočekávané změny na trhu často vedou k rozsáhlým ztrátám.

 

​​​

Diverzifikace portfolia investora je v tomto případě klíčová. Příkladem tvorby takového portfolia je Nobelova nadace, která je subjektem, jež ze svého rozpočtu vydává prostředky k udílení Nobelových cen. Výnos z investice do Nobelovy nadace může dosahovat zhruba 10 % ročně. Tato nadace získává prostředky obchodováním cenných papírů, hedgeových fondů a nemovitostí. 

AKCIE...

Ilustrační obrázek


Je cenný papír, jehož vlastnictví znamená vlastnictví podílu v akciové společnosti. Obvykle jsou akcie považovány za další v pořadí nejrizikovějších investic, zpravidla však mylně. Výnos je závislý na výsledcích podnikání daného subjektu, proto je dobré vytvořit si silně diverzifikované portfolium. Hlavním cílem investora je nastavit své portfolio tak, aby dosáhl nízkého rizika a vysokých výnosů.

 „Nakupuji skvělé společnosti, které by dokázal řídit i naprostý idiot. A věřte, dřív nebo později k tomu dojde“
(Warren Buffet)

DLUHOPISY...

Ilustrační obrázek


Jsou stejně rozmanité jako akcie. Jde o cenné papíry s pravidelným úrokem, kdy je garantována návratnost investované částky. Držitel dluhopisu má právo na splacení dlužné částky nebo vyplacení výnosů. Výhodou dluhopisu je jeho vysoká likvidita.

Lze investovat do bezpečných krátkodobých státních dluhopisů i do rizikových firemních obligací v rozvíjejících se zemích. V Česku lze nakoupit dluhopisy na burze prostřednictvím obchodníka s cennými papíry, avšak pro přímý nákup je potřeba mít poměrně větší obnos finančních prostředků. Mezi dluhopisy se řadí i např. investiční certifikáty.

Některé banky vydávají a prodávají specializované dluhopisy – hypoteční zástavní listy. Jejich výhodou je, že jsou zajištěny nejen důvěryhodností banky, ale také hypotékami, které jsou z jejich výnosu poskytnuty. Výnos pro investora ale zpravidla není příliš vysoký a splatnost dluhopisu bývá dlouhá.

PODÍLOVÉ FONDY...

Ilustrační obrázek


Jsou vysoce konzervativní (bezpečnou) a velmi širokou kategorií, nabízející vyšší zhodnocení, než spořicí účty. Podílový fond - soubor majetku - aktiv, které se člení do jednotlivých kategorií dle účelu, obsahu a dalších faktorů. Podílový fond nemá právní subjektivitu a je spravován investičními společnostmi. Jeho základní jednotkou je podílový list, jehož držitelem je investor neboli podílník fondu. Jedná se o prostředí, které se neustále proměňuje a realizace investice v této oblasti vyžaduje značné znalosti, zkušenosti či konzultace aktuální situace s odborníky.

Pro drobného střadatele hledajícího snadný způsob uložení prostředků na důchodový věk jsou vytvořené "fondy životního cyklu". Jsou zpravidla nákladnější na správu než většina jiných typů fondů, avšak za tuto cenu klient získá jisté pohodlí, kdy se nebude muset o svou investici starat. Tato varianta má pro mladé výrazně větší potenciál než penzijní fondy v soudobém právním nastavení – a to bez ohledu na státní příspěvek.

Výběr správného fondu má ale svá pravidla. Přečtěte si, jaká to jsou.


Přijďte se poradit, jak ze svých úspor vytěžit maximum.
Rádi se o vaši investici postaráme.

PRÁVNÍ PROHLÁŠENÍ A UPOZORNĚNÍ NA RIZIKA


Hledáte nejlepší cestu k pasivnímu příjmu a finanční svobodě?
Další kapitola e-booku Investice aneb... Cesta za finanční svobodou je tu pro Vás!​​​​​​​





​​​​​​​