Dokumentace:
​​​​​​​Jaké doklady budete potřebovat?

Buďte na prohlídky připraveni a nic vás nezaskočí

Než rozhodíte sítě a rozjedete propagaci, připravte si veškeré potřebné dokumenty. 

Ilustrační obrázek


BEZ ČEHO SE NEOBEJDETE?

  • doklad o vlastnictví nemovitosti (pokud má nemovitost více spolumajitelů, budete potřebovat ještě jejich ověřený souhlas s prodejem)
  • soudní rozhodnutí - pouze v případě, že jste nemovitost zdědili
  • aktuální list vlastnictví
  • osobní doklady prokazující vaší identitu
  • potvrzení z registru obyvatel (o tom, že v bytě není evidován nikdo s trvalým přihlášením k pobytu – byt s nájemníky je totiž neprodejný)
  • vyúčtování médií (energie, TV, internet..), které souvisejí s provozními náklady nemovitosti
  • prohlášení věřitele o stavu hypotečního úvěru - pouze v případě, že je vaše nemovitost zatížena hypotékou
  •  zajistěte také souhlas banky se splacením zbývající sumy včetně výmazu hypotéky z katastru nemovitostí
  • průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), zjistěte více informací o PENB a kde jej obstarat

Promýšlejte a plánujte dopředu

Ilustrační obrázek


PROPAGACE NEMOVITOSTI


Přesvědčivý inzerát se rozhodně neobejde bez kvalitních fotografií či videoprohlídky. Nejdůležitější je ale obsah! Prezentujte skutečně pravdivé informace o stavu nemovitosti s přehledným popisem. Mějte po ruce všechny doklady, které potvrdí pravdivost vašeho tvrzení. Vážný zájemce bude chtít jistě do některých dokumentů nahlédnout. 

Ilustrační obrázek


DŮM NEBO BYT V OSOBNÍM VLASTNICTVÍ


Jste si jistí, že na nemovitosti nejsou žádná věcná břemena ani zástavní práva? Zajděte na katastr a raději vše prověřte. Pokud zjistíte, že věcné břemeno nebo zástavní právo existuje, nepropadejte panice. Často jde tuto drobnou nepříjemnost odstranit jednoduchým administrativním úkonem.
Zajistěte si také průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Pokud prodáváte rodinný dům nebo byt, musíte si jej nechat sami vypracovat. 

Ilustrační obrázek


DRUŽSTEVNÍ BYT


Prodej družstevních bytů a bytů v osobním vlastnictví se liší. Důležitá pro vás bude informace, jestli je možné převést byt do osobního vlastnictví. Zajímejte se také o fond oprav, výši anuity a případné půjčky, které družstvo splácí (např. na revitalizaci, zateplení domu, výměnu oken atd.).

Ilustrační obrázek


POZEMEK


Vlastníte pozemek, který je určen pro výstavbu chaty, chalupy či rodinného domu? Budete potřebovat potvrzení, že jde skutečně o pozemek stavební. Potvrzení vyřídíte na příslušném městském úřadě. Kupce budou zajímat také dokumenty o vedení inženýrských sítí (vodovod, kanalizace, elektřina či plynovod) a za jakých podmínek se k sítím může připojit.

Na co nejčastěji se zapomíná?


Chcete uzavřít dobrý obchod? Plánujte, předvídejte a mějte v pořádku všechny dokumenty. A to už před tím, než nemovitost nabídnete k prodeji. 
​​​​​​​

Ilustrační obrázek


​​​​​​​Majitelé nemovitostí často chybují v těchto 3 bodech:

  1. NEPROVĚŘILI PŘEDEM NABÝVACÍ TITUL K NEMOVITOSTI
    Nemovitost může mít více spolumajitelů, případně ještě není u konce dědické řízení. Nemovitost můžete prodat pouze se souhlasem všech spolumajitelů a po dědickém vypořádání. 
  2. NEPROVĚŘILI PŘÍPADNÁ VĚCNÁ BŘEMENA, KTERÁ JSOU NA NEMOVITOST VÁZÁNA
     I když jde mnohdy o formalitu, potenciálního kupce může fakt, že jsou na nemovitosti vázána věcná břemena, nepříjemně zaskočit.
  3. NEPROVEDLI ANALÝZU DODATEČNÝCH NÁKLADŮ
    Daň z nabytí nemovitosti platí kupující. Nebude se vás ale týkat daň z příjmů? A co náklady na právníka, pokud nemovitost prodáváte sami?


Chcete se dozvědět o prodeji nemovitosti více?
Další kapitola e-booku Prodej nemovitosti aneb... Udělejte nejlepší životní obchod je tu pro Vás!
​​​​​​​


 



​​​​​​​