Zlaté pravidlo pro prohlídky nemovitosti před převzetím
Dvě a ve dvou!
„Spolupracujte s lidmi, od kterých se můžete něco naučit."
— Pharrell Williams
Absolvujte alespoň dvě prohlídky, a to v různé denní doby. A nebuďte na nich sami. Zkoušejte, ptejte se, chtějte vše černé na bílém. I pokud se ujistíte, že okolí nemovitosti je dobře vybaveno, byt se Vám líbí, a je v dobrém stavu, existuje mnoho nástrah, které Vás mohou při převzetí zaskočit. Zaměřte se na následující:
- Máte pocit, že nemovitost je v perfektním stavu? Přizvěte ke kontrole rovněž stavebního technika. Skryté vady sepište a požadujte jejich řešení.
- Navštivte nemovitost v různé denní doby. Je slyšet hluk z dálnice, silnice či od popelnic? Jak hluční jsou sousedi v okolních bytech?
- Co všechno přebíráte? Přeměřte rozměry nemovitosti. Sepište přebírané věci v nemovitosti a nechte si dokument podepsat prodávajícím. V opačném případě můžete snadno převzít nemovitost bez klik, vodovodních baterií, dveří, či spotřebičů.
- Chtějte kompletní informace. Ptejte se především na skutečnosti, které nebyly uvedeny v inzerátu, ani je nikdo nevyslovil, či nedoložil.
- Zajímejte se o společné prostory bytového domu, které kupujete společně s bytem. Zjišťujte, jací jsou sousedé okolních bytů, ti totiž mohou být důvodem pro Vaše další stěhování.
- Vše upravujte písemně. Při převzetí mějte vlastní předávací protokol a neopomeňte zapsat stavy elektroměrů, vody, plynoměru a jiné.
- Zkontrolujte, zda jsou všechny sítě funkční. Pokud jsou odpojeny, co bylo důvodem?
- Umístění samotného domu není to jediné, o co je třeba se zajímat. Komu patří ploty domu? Kde jsou zakresleny v katastrální mapě? Jsou v katastru zapsány i přilehlé stavby na pozemku?
- Kdo je vlastníkem příjezdové komunikace. Mohou v budoucnu nastat problémy s příjezdovou cestou?
- Umístění pozemku není možné brát na lehkou váhu. Zkontrolujte, zda pozemek neleží v ochranném pásmu CHKO, památkové zóně či ochranné zóně vodního zdroje.
Čtěte ebook "Nákup nemovitosti aneb Jak při nákupu nešlápnout vedle"
a udělejte z koupě nejlepší investiční rozhodnutí.
Koupě investičního bytu na pronájem
Přemýšlíte o tom, jak zhodnotit své finance a vybudovat zajímavý pasivní příjem? Investice do koupě nemovitosti je atraktivní možností, jak zbohatnout. Protože jde o dlouhodobou investici v řádu st...
Jak se ponořit do nákupu domu a neztratit dech
Koupě domu se může stát jedním z nejšťastnějších momentů života, ale může i pěkně potrápit. Dokážete udržet emoce na uzdě a považovat nákup domu za investiční transakci?
Jak se ponořit do nákupu bytu a neztratit dech
Kolik nemovitostí za život koupíte? Cítíte se silní v kramflecích při komunikaci s realitními makléři a prodejci nemovitostí? Jste připraveni vyjednávat bez emocí?
PŘIPRAVTE SVOU NEMOVITOST NA PRODEJ S HOMESTAGINGEM
Hned na začátku prodeje nemovitosti zvolte profesionální přístup, díky kterému prodáte dům či byt rychle a jednoduše za adekvátní cenu.
JAK SE VYHNOUT DODATEČNÝM INVESTICÍM DO NEMOVITOSTI
Posouzení stavebním technikem představuje další náklad při koupi nemovitosti. Vyplatí se?
TECHNICKÝ STAV NEMOVITOSTI
Po podpisu smlouvy je pozdě požadovat opravy! Koupě staršího domu vyžaduje pečlivé posouzení stavebním technikem.